Новинарски истражувања

Сопруг на судијка од скопскиот граѓански суд барал стан од странка за да му се реши стечајот

23.02.2021 11:13:00 Сопруг на судијка од скопска двојка побарал стан како подарок од бизнисмен за да ја убеди неговата сопруга да донесе одлука во негова корист. Судија од Основниот суд во Охрид бил осуден на казна затвор затоа што побарал и примил мито.

Се бараат 8 „мажи“ во Судски Совет што ќе гласаат за суспендирање на членот Зоран Теофиловски

18.02.2021 00:58:00 Зоран Теофиловски е поранешен заменик министер за правда, од 2011 година судија на Апелациониот суд во Гостивар, а од 2019 година член на Судскиот совет. За него, во декември 2020 ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение.

ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО ПРОТИВ СУДИЈАТА МУСТАФА ШАХИНИ, КОЈ ВРАТИЛ ПЛАЖИ НА СТРУШКИОТ БРЕГ НА РОДНИНИ

08.02.2021 13:44:00 Судијата Мустфа Шахини, на свои роднини во Струга, незаконски им вратил имот покрај брегот на езерото, злоупотребувајќи ја својата судиска функција, и тоа во предмет каде што им бил адвокат на странките пред да стане судија. За една недела има судење

Снашката на Катица Јанева го криела телефонот кој наводно беше изгубен

23.07.2019 21:44:00

Нови димензии во РЕКЕТ - Јанева не замрзнала стан за да го купи Сашо Василевски од МЕПСО

23.07.2019 21:09:00 Катица Јанева барала да не се замрзнува стан од 109 квадрати во Скопје, имот на осомничениот Главчев во Поштенска банка, за станот да го купи Сашо Василевски од МЕПСО, пријател на Јанева, 15 дена по отворање на истрагата!.

Макфакс: Политиката го подели СЈО во табори

23.01.2019 16:49:00

Македонија снемува судии – за 4 години избрани само 8 судии во основните судови, а 100 разрешени

24.10.2018 01:45:00 Судскиот совет четврта година не врши редовен избор на судии за празните места во основните судови, туку само разрешува поради пензионирање или нестручност. На овој начин, судовите во Македонија функционираат на работ на законскиот минимум со судии.

Дипломатите шокирани: Со ловиштето „Јасен“ директорува човек што застрелал смртно пријател на лов

25.04.2018 03:08:00 На дипломатски брифинг, претставници на амбасадите побарале објаснување, како е поставен директорот на ловиштето „Јасен“ близок до високи функционери на СДСМ, ако се знае дека застрелал свој пријател на лов. Јасен се користи често за дипломатски лов.

прикажани (од 1 до 8) од вкупно: 37 | следна